Specifika tiskové přípravy pro Prindor

hvezdicka

Prindor – postup při tisku

Základem technologie studené ražby Prindor je použití stříbrné fólie, která se tónuje CMYK tiskem. Aplikuje se in-line při jednom průchodu strojem. Nejdříve dochází k nanesení adhezivní barvy, na kterou se poté aplikuje fólie. Dále je možný tisk CMYK, aplikace laků a další.

hvezdicka

Příprava podkladů pro Prindor

Příprava tiskových dat pro Prindor je jednoduchá. Objekty určené k aplikaci fólie se podloží přímou barvou pojmenovanou například jako Prindor-silver. Objekt nad fólií vytvářející kresbu a tón se ve vektorovém editoru označí jako přetiskový (overprint). V bitmapovém editoru bude součástí pátého kanálu, do něhož se umístí všechny objekty určené pro aplikaci na místa s fólií.

odol
hvezdicka

Prindor a barvy

Součty barev tištěných na fólii by neměly přesáhnout hranici 240%. Odstíny barev se na fólii chovají jinak než na bílém křídovém papíru nebo kartonu. Je proto vhodné používat vzorník, který klientům dáváme k dispozici.

hvezdicka

Tipy pro předtiskovou přípravu

V určitých případech je možné, že i stávající grafika bude s využitím Prindoru vypadat dobře. Pro využití Prindoru tak není vždy nutné vytvářet zcela nový návrh. U nové grafiky určené od začátku pro použití s Prindorem však můžete dosáhnout nesrovnatelně lepších efektů.

Při volbě aplikace fólie se může osvědčit umírněný přístup. U Prindoru často méně znamená více. Například u motivu hodinek udělají podložené ručičky a obroučka ciferníku výrazně větší dojem než jednolitá kovová placka. Analogicky stříbrné doplňky na automobilu podložené fólií ohromí více než fólie aplikovaná na celé auto.

Využívejte kontrastu světel a stínů s doplňkovým leskem fólie. Bílá barva potiskovaného substrátu bude na motivu s fólií „svítit“, černá barva bez fólie bude velmi kontrastní.