Výrobce a rozšíření ve světě

hvezdicka

Jak vznikla studená ražba

Technologii Prindor vyvinul výrobce tiskových strojů manroland AG. Poprvé byl systém pod názvem Inlinefoiler Prindor představen na tiskařském veletrhu Drupa 2004 v Düsseldorfu. Na dalším ročníku v roce 2008 představil manroland druhou generaci Prindoru, který zaujal představitele české firmy TOP TISK obaly.

stroj
hvezdicka

Výrobce s tradicí

Historie firmy manroland sahá do druhé poloviny 19. století. Tehdy inženýři z německého Augsburgu začali vyrábět vylepšenou verzi rotačního tiskového stroje. Tato společnost tvořila základ pozdější firmy MAN AG. Zhruba ve stejné době byl v Offenbachu založen předchůdce firmy Roland. Firma jako první začala vyrábět litografický lis. Pozdějším spojením těchto dvou společností vznikl dnešní manroland AG.

hvezdicka

Jediný Prindor v České republice

Historické kořeny a schopnosti inženýrů z manroland daly vzniknout výjimečné technologii, která si našla cestu také do české tiskárny. Ve firmě TOP TISK obaly je nainstalován stroj Roland 706LTTLV HiPrint. Tento šestibarvový stroj ve formátu B1 se dvěma lakovacími jednotkami a dvěma mezisušeními je jako první tiskový stroj v České republice vybaven technologií Inlinefoiler Prindor pro ražbu fólií za studena. V současnosti je na celém světě technologií Prindor vybaveno zhruba padesát tiskáren. Nejpočetněji je Prindor zastoupen v USA a Asii. V Evropě existuje šest exemplářů.

odol